+420 776 486 077

Pon- Pá: 8 - 16:30

PORADENSTVÍ A KONZULTACE

Jaká má být výška komínu?

Dotaz na to, jak má být vysoký komín, patří mezi nejčastější, které od zákazníků dostáváme. Proto vám tímto článkem přinášíme nejenom praktický pohled na celou problematiku výšky komínu, ale zejména jak výšku komína stanoví norma ČSN 73 4201.

 Ukázka komínu ilustrující výšku

První nutné kritérium pro správné stanovení výšky komínu nad střechou je znalost sklonu střechy. Je-li úhel sklonu střechy do 20°, hovoříme o ploché či pultové střeše. V takovém případě musí být výška komínu nad střechou minimálně 1 m. Pokud se na střeše nachází atika, je nutné k uvedené výšce komínu přičíst ještě výšku atiky (viz. obrázek 7).

Složitější situace nastává u střech se sklonem větším než 20°, a to zejména u sedlových a valbových střech. U sedlových střech obecně platí pravidlo výšky komínu nad hřebenem minimálně 65 cm. Ovšem toto pravidlo je podmíněno vzdáleností komína od hřebene do 2 m (viz. obrázek 4).

Máme-li komín ve vzdálenosti větší než 2 metry, pak je možné komín snížit o tzv. závětrný úhel, který má hodnotu 10°.

Výška komína nad plochou střechou

 

Jak funguje závětrný úhel? Představte si polopřímku, která svírá s hřebenem střechy úhel 10° a pokračuje až do místa, kde se protne s komínovým tělesem. V místě protnutí se připočítá stejných 65 cm a tím dostaneme celkovou hodnotu výšky komína nad sedlovou střechou (viz. obrázek 4).

Způsob vyústění komínů nad šiknou střechou

 

Výšku komína výrazně ovlivní jeho vzdálenost od sousední budovy, vzrostlých stromů, prudkého svahu apod. V podobných případech je vhodné řešení kontaktovat místního kominíka či revizního technika nebo můžete kontaktovat přímo komíny Skorsten a my Vám pomůžeme navrhnout správnou výšku komína nad střechou. 

 

Tento web běží na drupal hostingu od Drupal ᐬrts Drupal